Gry planszowe są coraz częstszym wyborem, jeśli chodzi o spędzanie czasu we wspólnym rodzinnym gronie. Nie tylko pozwalają na oderwanie się od telewizorów od komputerów, ale też dostarczają mnóstwo zabawy i okazji do żartów. Które gry planszowe rodzinne najlepiej nadają się do wspólnego spędzania czasu?
Dobble
Gry planszowe rodzinne powinny być przeznaczone zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Nie powinny wymagać dużej ilości myślenia i opierać się po części na zręczności. Wszystkie te cechy spełniają słynne “Dobble”. W grę może grać nawet 8 osób jednocześnie, choć mogą to być jedynie 2 osoby. Gra polega na wykładaniu kolejno kart ze wzorami, figurami czy postaciami. Na każdej z nich znajduje się ich kilkanaście. Każdy karta posiada inny zestaw, ale wiele z nich lubi się pokrywać. Zadaniem graczy jest wyłożenie karty, jeśli na samej górze znajduje się taka z podobnym wzorem czy figurą. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart – wygrywa.
Dixit
W grach planszowych dla całej rodziny świetnie sprawdza się umiejętność porozumiewania się. Zadaniem w “Dixit” jest opisywanie obrazka w dowolny sposób. Wybiera się w tym celu narratora. Musi on w określonym czasie (najczęściej jest to 10 minut) zasugerować słowami, śpiewem czy wierszem wszystko, co widzi na obrazku. Celem graczy jest potem dobranie karty do opisu, który usłyszeli. Wiele z nich jest bardzo podobnych, dlatego wybór nie jest tak prosty jak się to może wydawać.
Monopoly
W przypadku starszych osób świetnym wyborem może być Monopoly. Celem gry jest tutaj zebranie jak najwięcej “pieniędzy” od graczy. Można je zdobyć poprzez nieruchomości, które kupuje się w poszczególnych planszach na mapie, które symbolizują kolejne miasta. Jeśli przeciwnik najedzie na pole z naszą nieruchomość – musi zapłacić część pieniędzy za pobyt. Początkowo zaczyna się od budowy małych domków, ale z czasem można stworzyć sieć hoteli. Gra nadaje się wyłącznie dla starszych dzieci, bo wymaga umiejętności liczenia czy wiedzy z podstaw ekonomii. Dla młodszych uczestników bardziej poleca się “Dixit” lub “Dobble”.